Zdraví

Fyzická aktivita

Je doporučeno 150 minut mírné fyzické aktivity nebo 75 minut energické fyzické aktivity týdně.
Lidé, kteří doporučené množství fyzické aktivity dodržují, mají až o 31 procent nižší riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří necvičí vůbec. 
Maximální výhodu, co se týče tohoto rizika, mají ti lidé, kteří provádějí tři až sedminásobek doporučených hodnot fyzické aktivity - riziko úmrtí je až o 39 procent nižší ve srovnání s lidmi, kteří vůbec necvičí (Zdroj: Want to Live Longer? Optimal Amount of Exercise Revealed).

Co je to mírná a energická aktivita? Mírnou fyzickou aktivitou se rozumí aktivity jako například velmi rychlá chůze, namáhavější čištění (vysávání, mytí oken), lehká jízda na kole nebo třeba rekreační badminton. A za energickou fyzickou aktivitu je považován například jogging, přenášení těžkých břemen, rychlá jízda na kole, hraní basketbalu, fotbalu, nebo tenisové dvojhry (Zdroj: Examples of Moderate and Vigorous Physical Activity). 

Graf závislosti typu fyzické aktivity (minut denně) a snížení úmrtnosti. Zdroj: http://sciencebasedrunning.com/2011/08/whats-the-minimum-and-maximum-exercise-to-improve-health/

Fyzicky aktivní osoby (lidé, kteří se zabývají pravidelnou fyzickou aktivitou třikrát nebo vícekrát týdně) mají riziko vzniku onemocnění zraku sníženo o 58 procent ve srovnání s těmi, kteří se fyzické aktivitě věnují minimálně (Zdroj: Physical activity, occasional drinking found to be associated with decrease in vision impairment risk).

Lidé, kteří cvičí mezi 15ti a 45ti minutami denně mají snížené riziko předčasného úmrtí o 11 procent (Want To Live Past 90? Drinking Alcohol May Be Key).

Mírné aerobní cvičení (jako je chůze, jízda na kole nebo běh) přibližně 30 až 45 minut denně, dokáže snížit více než o polovinu riziko infekcí dýchacích cest a dalších běžných zimních chorob. Pokud již ale máte chřipku, či jinou horečku způsobující infekci, cvičení je špatný nápad. Je také dobré necvičit i přibližně týden po tom co horečka ustoupí (You Asked: Should I Exercise When I'm Sick?).

Dokonce i pouze desetiminutová, jednorázová náročnější aerobní fyzická aktivita dokáže měřitelně zvýšit přinejmenším dočasně výkon mozku. Dokáže stimulovat části mozku, které pomáhají s řešením problémů a soustředěním se. Pomáhá zpřesnit a zrychlit reakční dobu až o 50 milisekund (Zdroj: Short-term exercise equals big-time brain boost).

Cvičení zlepšuje zdraví mozku a může pomoci s ochranou před Alzheimerovou chorobou (Poor fitness linked to weaker brain fiber, higher dementia risk).

Větší míra fyzické aktivity snižuje riziko vzniku cukrovky (Physical exercise reduces risk of developing diabetes, study shows).

Celoživotní pravidelné cvičení zpomaluje stárnutí. U těch, kteří cvičí pravidelně, také nedochází k postupné ztrátě svalové hmoty a síly. Také se u nich s věkem nezvyšuje hladina tělesného tuku nebo cholesterolu. U těchto lidí také nedochází ke stárnutí imunitního systému (A lifetime of regular exercise slows down aging, study finds).


Hmotnost

Lehká nadváha, ale ne obezita, je ve srovnání s normální váhou či podváhou spojena s redukcí předčasného úmrtí přibližně o 3 procenta (Want To Live Past 90? Drinking Alcohol May Be Key).


Voda

Dusičnany (pocházející z především z hnojiv používaných v zemědělské výrobě) v pitné vodě zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Koncentrace 9,3 mg na litr vedla ke zvýšení rizika o 15%. Stávající standard pitné vody je 50 mg dusičnanu na litr vody, ale zvýšené riziko vzniku rakoviny je již možné pozorovat při koncentracích vyšších než přibližně 4 mg dusičnanu na litr vody (Nitrate in drinking water increases the risk of colorectal cancer, study finds).


Běh

Běh zmírňuje negativní dopady chronického stresu na hipokampus (Running helps brain stave off effects of chronic stress).


Alkohol

Příležitostné pití alkoholu (průměrně méně než jedna porce alkoholu týdně) vykazuje, ve srovnání s abstinencí, pokles rizika vzniku onemocnění zraku o 49 procent (Zdroj: Physical activity, occasional drinking found to be associated with decrease in vision impairment risk).

Lidé, kteří pijí malé množství alkoholu, mají snížené riziko smrti. Jsou také zdravější a mají lepší kardiovaskulární funkce než ti, kteří nepijí alkohol vůbec. Mírné pití může také posílit imunitní systém a pomoci mu bojovat s infekcí. To aspoň ukázala studie imunitního systému makaků, kteří jej mají velmi podobný člověku. U těžkých pijáků byla imunitní odpověď, ve srovnání s kontrolní skupinou opic, která pila pouze sladkou vodu, nižší. Naopak opice, které konzumovaly alkohol střídmě, měly imunitní reakci větší než ve srovnání s kontrolní skupinou (Zdroj: Study: Moderate alcohol consumption boosts body's immune system).

Lidé, kteří vypijí přibližně dvě sklenice vína či dvě piva denně mají ve srovnání s abstinenty o 18 procent nižší riziko předčasného úmrtí (Want To Live Past 90? Drinking Alcohol May Be Key).

Muži, kteří pijí alkohol během pozdního dospívání, mají ve srovnání s abstinenty větší pravděpodobnost, že se u nich po několika desetiletích vyvine vážné onemocnění jater. Každý gram alkoholu denně je spojen s 2% zvýšením tohoto rizika. 31 až 40 gramů alkoholu denně je ve srovnání s abstinenty spojeno s dvojnásobným rizikem. 51 až 60 gramů zvyšuje riziko na více než čtyřnásobek (Young men's drinking tied to later liver disease risk).

Konzumace šesti nebo více alkoholických nápojů při jedné příležitosti zvyšuje u mužů progresi aterosklerózy. U mužů, kteří mají alespoň jednu kocovinu za rok, dochází zase ke zvýšení rizika vzniku mrtvice. Kocovinou zvýšené riziko nezávisí na celkovém množství vypitého alkoholu. Vysoký krevní tlak a nadváha v přítomnosti konzumace alkoholu toto riziko dále zvyšuje.  Pití velkého množství alkoholu více než dvakrát týdně zase zvyšuje riziko úmrtí na mozkové příhody (Excessive Alcohol Consumption Increases Progression of Atherosclerosis, Risk of Stroke).

Lidé, kteří pijí tak moc že skončí v nemocnici, se vystavují vážnému riziku vzniku vaskulární demence a Alzheimerovy choroby. Více jak jedna třetina případů předčasné demence je přímo spojena s příjmem alkoholu.
Těžcí pijáci, kteří se vzdají alkoholu, si zachovávají stále stejné riziko vzniku demence

Ti, kteří vypijí 14-21 jednotek alkoholu týdně, mají ve srovnání s abstinenty třikrát větší poškození části mozku související s pamětí. Podle zdravotních doporučení z Velké Británie by člověk neměl vypít více jak 14 jednotek alkoholu týdně (Chronic heavy drinking leads to serious risk of dementia, study warns).

Lék Donepezil, který je používán pro snížení kognitivního poklesu u Alzheimerovy choroby, by měl mít také schopnost zvrátit negativní změny v mozku, způsobené konzumací velkého množství alkoholu (Alzheimer's drug repairs brain damage after alcohol binges in rodents).

Každá sklenice vína nebo piva nad denní doporučenou mezní hodnotu dokáže snížit očekávanou délku života 40letého jedince o půlhodinu.  Horní bezpečnou hranicí je pět standardních sklenic vína o objemu 175 ml nebo pět půllitrů piva týdně (asi 100g alkoholu). Konzumace nad tento rámec zvyšuje riziko mrtvice, fatálního aneuryzmatu (prasklá tepna v hrudi), srdečního selhání a smrti (Extra glass of wine a day 'will shorten your life by 30 minutes').


Čistící prostředky

Ženy, které používají spreje nebo jiné čisticí prostředky alespoň jednou týdně, mají urychlený pokles plicních funkcí ve srovnání se ženami, které je nepoužívají (Cleaning products tied to lung function decline in women says new study).


Strava

Laktoovovegetariánská strava (která zahrnuje vajíčka a mléčné výrobky, ale nezahrnuje maso a ryby)
a středomořská strava jsou stejně účinné při snižování rizika srdečních onemocnění a mrtvice. Vegetariánská strava je účinnější při snižování LDL ("špatného") cholesterolu,
zatímco středomořská strava více snižuje hladinu triglyceridů (Vegetarian and Mediterranean diet may be equally effective in preventing heart disease).

Fermentované mléčné výrobky (jogurty, kefíry, zakysaná mléka) s méně jak 3,5% tuku snižují riziko onemocnění srdce. Vysoká konzumace nefermentovaných mléčných výrobků je naopak spojena se zvýšeným rizikem tohoto typu onemocnění (Fermented dairy products may protect against heart attack).

Konzumace listové zeleniny, tmavě oranžové a červené zeleniny a bobulových plodů a pití pomerančového džusu je u mužů spojeno s menším rizikem ztráty paměti v průběhu času.
Muži, kteří konzumují šest porcí zeleniny denně, mají o 34 procent nižší pravděpodobnost problémů s pamětí než muži, kteří konzumují dvě porce.
Muži, kteří každodenně pijí pomerančový džus, mají o 47 procent nižší pravděpodobnost problémů s pamětí než muži, kteří vypili méně než jednu sklenici měsíčně (Orange juice, leafy greens and berries may be tied to decreased memory loss in men).


Vitamín D

Vitamín D nelze vhodně metabolizovat bez dostatečného množství hořčíku. Doplňky vitamínu D mohou zvýšit hladinu vápníku a fosfátu, i za nedostatečné hladiny vitamínu D. Lidé mohou trpět vaskulární kalcifikací, pokud jejich hladina hořčíku není dostatečně vysoká (Low magnesium levels make vitamin D ineffective).


Víno

Polyfenoly (hlavně kávové a p-kumarové kyseliny) obsažené ve víně dokáží potlačit působení bakterií, které způsobují zubní kaz a onemocnění dásní (Wine polyphenols could fend off bacteria that cause cavities and gum disease).


Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny z ryb jsou až osmkrát účinnější než ty ze lněných semínek a jiných olejů při potlačování vývoje a růstu nádorů (Choose Omega-3s from fish over flax for cancer prevention, study finds).


Ořechy

Rekurence rakoviny tlustého střeva je nižší téměř o polovinu u lidí, kteří jedí ořechy. Ti, kteří konzumují alespoň 30 gramů ořechů dvakrát týdně, vykazují až 42% zlepšení přežití bez onemocnění a 57% zlepšení celkového přežití. Přežití bez onemocnění se zvýšilo o 46% u podskupiny konzumentů ořechů, kteří jedli spíše ořechy ze stromů než arašídy (Nut consumption may aid colon cancer survival).


Ryby

Konzumace ryb alespoň jednou týdně je u dětí spojena s IQ (Wechslerův test inteligence) vyšším v průměru o pět bodů (Eating fish weekly raises IQ by almost 5 points in children, study finds).

Konzumace ryb nejméně jednou týdně nebo jejich konzumace jednou až třikrát za měsíc společně s  denním užíváním rybího oleje může být spojeno se sníženým rizikem vzniku roztroušené sklerózy. Toto množství by mělo, ve srovnání s těmi, kteří konzumují ryby méně než jednou měsíčně a neužívají rybí tuk, vést až ke 45% snížení rizika MS (Eating fish may be tied to a reduced risk of MS).


Červené maso

Vědci zjistili, že lidé, kteří konzumují tři porce červeného masa týdně navíc, mají zvýšené riziko vzniku cukrovky o 50 procent. A to bez ohledu na hmotnost či množství a způsoby cvičení. Snížení spotřeby červeného masa o tři porce týdně zase naopak toto riziko snižuje o 14 procent (Dr. Zorba Paster: Extra servings of red meat can lead to diabetes).


Deprese

Lidé, kteří konzumují zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky, vykazují v dlouhodobějším horizontu nižší míru deprese (Diet shown to reduce stroke risk may also reduce risk of depression).


Zpracované potraviny

10% nárůst podílu ultra-zpracovaných potravin ve stravě je spojen s o 12% vyšším rizikem rakoviny. (Ultra-Processed Food Linked to Cancer, Study Says). 


Kakao a čokoláda

Kakaové polyfenoly, které fungují jako antioxidanty, také dokáží přímo aktivovat ochranu buněk nervové soustavy a mohou tak mít vliv na výskyt neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba (The power of cocoa polyphenols against neurodegenerative diseases).

Hořká čokoláda pomáhá obnovit pružnost tepen a zároveň zabraňuje bílým krvinkám lepit se na stěny cév. Tyto faktory hrají významnou roli v rozvoji aterosklerózy (Why dark chocolate is good for your heart).


Káva

Konzumace kávy snižuje riziko hepatocelulárního karcinomu (HCC), nejčastějšího typu rakoviny jater, asi o 40 procent. Ukázala to metaanalýza článků publikovaných v letech 1996 až 2012, ve které bylo analyzováno 16 odpovídajících studií, provedená na Università degli Studi di Milan. Dále některé údaje naznačují, že tři šálky kávy denně dokáží snížit riziko rakoviny jater o více než 50 procent (Coffee Consumption Reduces Risk of Liver Cancer, Analysis Suggests).

Pití přibližně dvou šálků kávy je ve srovnání s těmi, co kávu nepijí vůbec, spojeno s přibližně 10 procentní redukcí předčasného úmrtí (Want To Live Past 90? Drinking Alcohol May Be Key).


Vláknina

Nová studie, uveřejněná v The American Journal of Medicine, ukázala významnou souvislost mezi nízkým příjmem vlákniny a kardiometabolickými riziky, a to včetně metabolického syndromu, kardiovaskulárními záněty a obezitou. Dřívější studie ukázaly, že dostatečný příjem vlákniny může pomoci při snižování krevního tlaku, hladiny cholesterolu a rizika vzniku zánětů. Doporučené úrovně příjmu vláknin podle Institute of Medicine jsou definovány takto: 38 g denně u mužů ve věku 19-50 let, 30 g denně u mužů nad 50 let, 25 g pro ženy ve věku 19-50 let a 21 g denně u žen nad 50 (Study strengthens link between low dietary fiber intake and increased cardiovascular risk).


Fytochemikálie

Není žádným tajemstvím, že velké množství fytochemikálií v ovoci a zelenině má pozitivní vliv na naše zdraví. Podle nové studie výzkumníků ze Saarland University také mohou pomoci v prevenci Alzheimerovy choroby. Tato studie ukázala, že konkrétní sterol, stigmasterol, zabraňuje produkci proteinů, které hrají důležitou roli ve vývoji tohoto onemocnění. Steroly jsou přítomny v různých ořeších, semenech a rostlinných olejích (Preventive Effect of Plant Sterols in Alzheimer’s Disease).


Nealkoholické nápoje

Každodenní konzumace sycených nealkoholických nápojů je spojena se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny, bez ohledu na váhu jedince. Riziko není spojeno s neslazenými nealkoholickými nápoji (Just one soft drink a day could increase cancer risk, study finds).


Jogurt

Vyšší konzumace jogurtu je spojena s nižším rizikem kardiovaskulárního onemocnění u  lidí s hypertenzí (Eating yogurt may reduce cardiovascular disease risk).


Volný čas

Lidé, kteří se svým zájmům věnují alespoň dvě hodiny denně, mají snížené riziko předčasného úmrtí přibližně o 21 procent (Want To Live Past 90? Drinking Alcohol May Be Key).


Sezení

Příliš mnoho sezení je spojeno se změnami v části mozku, která je důležitá pro paměť. Příliš mnoho sezení také zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky a předčasného úmrtí. Více hodin strávených sezením je spojeno se ztenčujícími oblastmi mozku (Sitting is bad for your brain -- not just your metabolism or heart).

No comments:

Post a Comment